Atter var mange kvinder samlet for at høre et godt indlæg.
Emnet for aften var: Et følsomt sind - om empati og indlevelse. En kvindes sårbarhed og styrke
Foredragsholder var psykolog Vibeke Hansen, der arbejder i Børne- og Ungdomspsykiatrien på Hillerød Sygehus og har skrevet speciale om empati.
Mange mener det kun er kvinder der er sårbare, men mændene kan også meget sårbare. Følsomhed er meget empati. Empati kommer fra tysk =einfühlung = indlevelse/indføling. Indføling er at forstå en anden person, at føle som den anden, sætte sig i den andens sted. Når man prøver at sætte sig i en andens sted, bliver fokuseret meget på den følelsesmæssige del.
Ligesom når man kører bil og høre radio, må man nogle gange ændre frekvens, det samme gælder, når man prøver at sætte sig i en anden person sted. Man må ændre sig lidt, for at føle den anden, men uden at glemme sig selv. Empati er at prøve at forstå hinanden. Man skal ikke ændre den anden person, men lagde den anden person beholde sine følelser, uden at overtage dennes område. Man spørges ofte til en person og personen taler om sin situation, hvorefter man pludselig overtager billedet og fortæller om en lignende situation man har været ude for.
Sårbarhed kan være grundet traumatisk stress, belastende bivirkninger og udbrændthed. Mange belastninger gennem lang tid kan give udbrændthed og stress eller følelseskold og kynisme. Empatisk distance kan være for ikke at overtage den andens følelser. Distance er en balance agt, fordi viser man for meget kan man blive ædt op.
Kvinder er meget optaget af at give andre uden at modtage noget selv. At vise svaghed er et dårligt signal at sende, for at andre skal kunne lide mig, skal man yde noget for fælleskabet. Er der nogen der giver mig noget er, er der plads til mig. Børn læreri leg, at der skal være mulighed for begge parter at bestemme.
Kvinder har en evne til at være overansvarlige. Kvinder er optaget af at opfylde andres behov og derved overtræde andres grænser ved sin ansvarlighed, så modparten følger sig umyndiggjort. Overansvarlighed kan skyldes, at man føler skyldfølelse for den anden. Man kan overtage så meget ansvar, at man overtager ansvaret for en andens liv. Man skal give den anden plads til at udtrykke sine følelser. En spændende aften.
|